Klubbens tävlingar 2021

Lydnadsklass start och klass 1   -  6 juni
Spår Högre klass                       -  25 september
Spår Lägre klass                        -  26 september
Spår Appellklass                       -    3 oktober
Doftprov NW1,2,3                     -  31  oktober
Sök lägre,högre & elit               -  14 november

Rasmästerskap för briard 11 september


Resultat klubbens tävlingar 2021

Lydnad Startklass

1. Ann Svensson Lizzroys Cava Oskarshamns BK 184p Uppflyttningsresultat Border collie
2. Camilla Rehn Lykkelycka´s Flash Söderköpings BK 174p Uppflyttningsresultat Shetland sheepdog
3. Ewa Nilzèn O´lydia EsmeÈ Västerviks BK 171p Uppflyttningsresultat Briard
4. Alma Sandvall Kleza´s Tough Love Kalmar BK 158p Godkänd Amerikansk cocker spaniel
5. Agneta Ring Basirguns Qtie Kalmar BK 149.5p Godkänd Hollandse herdershond strävhårig
6. Linda Starenhed Tiana Söderköpings BK 139p Godkänd Australian shepherd
7. Alma Sandvall Kleza´s Take My Breath Away Kalmar BK 136.5p Godkänd Amerikansk cocker spaniel
8. Charlotta Johansson Sloeberry Bay Choukos Garbhan Hultsfred BHK 135.5p Godkänd Labrador retriever   

Lydnadsklass 1

1. Agneta Sundin Welanee Qhilimanjaro Västerviks BK 260.5p 1:a pris Briard
2. Monica Gustavsson O´lydia Estella Västerviks BK 260p 1:a pris Briard
3. Helle Jansson Skogsvallarens Cate Oskarshamns BK 210.5p 3:e pris Border collie 

Resultat från klubbens tävlande 2020

Mi Nilsson och O´Lydia Ob-STINA-t
Agility Hoppklass  5 fel 5/47  Härryda 
Agility Hoppklass 10 fel 13/43 Härryda
Agility Hoppklass 10 fel 16/33 Härryda
Agilityklass 15 fel Härryda 12/1
Agilityklass 5 fel Härryda 12/1
Agilityklass 5 fel Kinnared 1/3
Elitklass spår 5 sept 476p gk
Elitklass spår Mjölby 26/9 519,5 p 3:a

Camilla Stenberg och Mi-Jos Nyktra
Startklass lydnad 3/6  Västervik 151.5p
IGP 1 Söderköping 12/9 268 p 

Lisa Alm och Lyra
Agility Hoppklass 0 fel pinne Härryda 11/1
Agilityklass 0 fel pinne Härryda 12/1
Agilityklass 15 fel Kinnared 1/3
Agilityklass 10 fel Kinnared 1/3
Lägre klass spår  20/9 553 p uppflyttad
 


Britt-Marie Karlsson och Dalton
Startklass lydnad 3 juni 115,5 p
Lägre klass spår 27/9 385,5p godkänd

Sofie Sjöstrand och Danya
Startklass lydnad 3 juni 143,5 p
Västerviks bk

Monica Gustavsson och Estella
Startklass lydnad 3 juni 160,5 p  1:a pris
Västerviks bk 
Akl spår 4/9 216,25p uppflyttad

Ewa Nilzén - O'Lydia Esmee'
Appellklass spår 4/10  214,5 p uppflyttad

Anita Lööf - Enya
Appellklass spår 13/9 179 p uppflyttad

Anna Mild Ackrell - Engelaiz Liston Lägre klass spår 20/9 515,75p uppflyttad

Madde Björnskiöld - Kiwi

MyDog 2020 TEM Behållare Tot: 2:a av 38 100p
 DiplomSök 1: 32/38Sök 2: 9/38Sök 3: 2/38Sök 4: 1/38
Quarsebonosen TSM 2 Tot: 17/38 52,5p Sök 1: 26/38 Sök 2: 15/38 Sök 3: 16/38Sök 4: 16/38

Anmälningsavgifter

Bruksprov
Appellklass 300 kr
Lägre,högre, elit 350 kr

Lydnadsklass
Startklass 150 kr
Klass 1-3 250 kr

Rallylydnad 150 kr

Vill du ha din hunds resultat här ? Mejla till web@västerviksbk.se


Tävlingssektorn

Sammankallande: Lisa
Lisa Alm 
Gunnel E Rosengren 073-5424283
Sofie Sjöstrand 073 0386307
Anita Lööf 070 3831748
Eva -Lotta Hellström 070 7414500
Ewa Nilzén